ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

9 miesiąc życia

Nie należy ograniczać raczkowania, które wpływa korzystnie nie tylko na rozwój mięśni i kośćca, ale także na procesy poznawcze i na usamodzielnianie się dziecka.
Trzeba stale myśleć o bezpieczeństwie. Dziecko jest coraz mądrzejsze i zawsze może nas zaskoczyć nową umiejętnością. Jeszcze wczoraj nie potrafiło się wspiąć na nogi i dosięgnąć obrusa, a dziś ściągnęło nakrycie stołu, wraz ze szklanką gorącej herbaty. Kwiatki muszą być ustawione wysoko lub podarowane zaprzyjaźnionym osobom.
Niektórym rodzicom udaje się przenieść malucha do oddzielnego pokoju, który na długo pozostanie w jego posiadaniu.
Nie należy dziecka powstrzymywać przed wykonywaniem nowo zdobytej umiejętności, choćby się ona pojawiła wcześniej niż u innych dzieci. Jeśli maluch powtarza ją celem utrwalenia - uznać to za korzystne. Dobrze, gdy dzienny sen nie wypada podczas spaceru, który jest źródłem nowych spostrzeżeń i doświadczeń.
Sen malucha jest dość głęboki. W tym wieku zwykle śpi raz dziennie. Należy pilnie obserwować kiedy dziecko nie będzie już chciało spać, jak uprzednio, dwa razy dziennie. Jeśli grymasi i nie chce zasnąć, to jest znak, że gubi jeden sen.
Warto dawać dziecku do zabawy przedmioty zrobione z różnych materiałów, o różnej elastyczności, temperaturze, złożone z wielu części (kubek i rozsypane w dużej misce chrupki kukurydziane gwarantują długą zabawę).
Możemy kupić maluchowi książeczki. Powinny one mieć sztywne, ceratowe kartki i na każdej stronie tylko jeden wyraźny rysunek, najlepiej związany z codziennym doświadczeniem dziecka (np. kotek w naturalnym kolorze, a nie różowy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz