ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

3 miesiąc życia

Ciemieniucha to tłusta, żółtawa łuska tworząca się czasem na owłosionej części głowy (okolice ciemienia). Ma ona tendencję do tworzenia skorupy, co sprzyja powstawaniu infekcji. Jej przyczyną jest uczulenie. Ciemieniuchę należy natłuszczać (linomagiem, oliwką) na pół godziny przed kąpielą. Potem umyć główkę, osuszyć i wyczesać szczoteczką dla niemowląt tyle łusek, ile w czasie zabiegu odpadnie. Łuski będą narastać. Zabieg trzeba powtarzać codziennie lub co drugi dzień.
Aby nie utrwalił się nawyk ssania palca, trzeba zatrudniać chętne do pracy rączki: wkładać do nich zabawkę, podawać do chwytania swoje palce, głaskać po dłoniach. Wyciąganie rączek z buzi tylko po to, by w niej nie tkwiły jest niecelowe i nieskuteczne.
Pod koniec trzeciego miesiąca życia można przestać zakładać dodatkową pieluszkę, pod warunkiem, że ostatecznie stwierdzono prawidłowość rozwoju stawów biodrowych.
Pieluszki pożółkłe od moczu lub linomagu należy przed praniem moczyć w zimnej wodzie, płukać, potem moczyć w mydlinach, a po praniu suszyć na słońcu.
Nadal niektóre niemowlęta ulewają. Zdarza się to zachłannie ssącym pierś. Jeśli dziecko prawidłowo przybywa na wadze, nie należy się tym martwić. Jest to oczywiście kłopotliwe i wymaga dodatkowej pielęgnacji.
W trzecim miesiącu kolka przestaje stopniowo być problemem, tylko niektóre dzieci z jej powodu są niespokojne.
Niektóre niemowlęta jeszcze w tym wieku domagają się kilkakrotnego karmienia w nocy. Nie trzeba im tego odmawiać. Nie wolno myśleć, że zachowanie dziecka świadczy o braku pokarmu i że niemowlę trzeba przed nocą dokarmić butelką. Takie postępowanie prowadzi do szybkiej utraty pokarmu. Warto natomiast pomyśleć o ułatwieniu sobie nocnego życia. Łóżeczko malucha możemy np. przysunąć blisko tapczanu, na którym śpi matka. Można też część nocy przesypiać wspólnie
Dla rozwoju malucha korzystna jest rozmowa z nim. W tym celu najlepiej usiąść wygodnie w fotelu, wziąć dziecko na kolana, podłożyć ręce pod jego plecy, a pod główkę swoje dłonie. Z tak ustawionym - twarzą w twarz - maluchem rozmowa przebiega znakomicie. Po każdych naszych kilku słowach, dziecko "odpowiada". Słuchajmy go uważnie, a gdy umilknie, odpowiedzmy i znów nasłuchujmy. Ten dialog jest intensywną nauką mowy, porozumienia bez słów, mimiki, budzeniem się miłości. Tego dialogu nie sposób przecenić. Czasem podczas rozmowy dziecko zaczyna się głośno śmiać.
Nie zapominajmy o spacerach. Starajmy się wychodzić w każdą pogodę, odpowiednio zabezpieczając dziecko przed chłodem, wilgocią, deszczem i słońcem. Wyjątkowo podczas dużych upałów lepiej pozostać w chłodnym mieszkaniu. Niekorzystny jest również spacer w czasie mgły, gdy w powietrzu znajdują się spaliny, dym i inne zanieczyszczenia (smog). Trasę spacerów należy tak dobierać, aby być jak najbliżej zieleni, wody lub lasu.
Jeśli niemowolę z trudnością zasypia, nie upierajmy się, by zasnęło. Poczekajmy, aż wykaże chęć do spania, starajmy się wypracować warunki, w jakich najchętniej zasypia. Może lubi malutkie światło albo przeszkadza mu hałas?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz