ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

10 miesiąc życia

Myjemy ząbki. Nigdy nie zapominamy o tym zabiegu.
Skóra małego dziecka jest wrażliwa, cienka, delikatna i jeszcze niedojrzała do pełnienia swej funkcji ochronnej, dlatego należy otoczyć ją szczególną opieką. Używać mydła przeznaczonego specjalnie dla niemowląt, z atestem Instytutu Matki i Dziecka.
Wychodząc na spacer w mroźny dzień nałożyć warstewkę oliwki lub linomagu, by chronić skórę przed zimnem; w słoneczny dzień używać parasolki lub kremu z filtrem. Nie stosować zbyt wielu kosmetyków, każdy z nich może wywołać uczulenie. Kosmetyk jest tym lepszy im bardziej prosty.
Nie należy używać chodzika. W chodziku bezpieczny maluch biega po całym mieszkaniu i nie wie, co to umiejętność utrzymywania równowagi. Wyjęty z tego urządzenia zupełnie nie potrafi chodzić. Maluch powinien w sposób naturalny i samodzielnie uczyć się wstawania, chodzenia, unikania upadków, wyczuwania odległości, różnorodności podłoża. Nasza rola ogranicza się do zapobiegania doświadczeniom bolesnym i niebezpiecznym.
Maluch kojarzy słowa z gestem i mimiką, możemy więc stopniowo uczyć go zakazu "nie wolno". Wybierzmy tylko jeden zakaz i nie łudźmy się, że będzie on przestrzegany. Jednak przy naszej konsekwencji, po dłuższym lub krótszym czasie, dziecko się przystosuje.
Przy pierwszych krokach po domu wystarczą skarpetki z przeciwślizgową podeszwą. Buciki kupimy, gdy dziecko wyjdzie na spacer na własnych nóżkach.
Płaskie stopy i niezgrabne stawianie nóg w tym wieku nie powinny budzić niepokoju.
Stwórzmy maluchowi własny kącik, dbajmy o jego estetykę. Dziecko to doceni i będzie się cieszyło z posiadania własnego miejsca do zabawy.
Czytajmy razem książeczki. Na tym etapie mama opowiada, co widzi na obrazku. Mówi wyraźnie, bez zdrobnień, pokazując palcem, powtarza wiele razy "to słoń", "słoń ma oko". Warto znaleźć czas na codzienne czytanie. Bardzo szybko maluch sam zacznie przynosić książeczkę i sadowić się na matczynych kolanach.
Rozmowa z dzieckiem nie tylko przyspiesza jego rozwój, ale również stanowi wstęp do skutecznego porozumiewania się, gdy dziecko będzie starsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz