ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

11 miesiąc życia

Codzienne spacery, niezależne od pogody.
Dążymy do uregulowania pory posiłków. Uważamy na apetyt dziecka: jedne chcą jeść często i w małych ilościach, inne rzadziej - duże porcje, jeszcze inne lubią zjeść dużo i często.
Dziecko w tym wieku, przy ogromie codziennych wrażeń, potrzebuje stałych pór na odpoczynek dzienny i nocny, wyznaczających wyraźny rytm doby.
Ze względu na dużą ruchliwość dziecka trzeba usunąć wszystkie potencjalne zagrożenia. Pomysłowość dziecka jest niewyczerpana, również jego umiejętności zwiększają się z dnia na dzień. Warto więc poradzić się doświadczonych rodziców, przeczytać odpowiednie wskazania.
Najbardziej odpowiednimi zabawkami w tym wieku są wszelkiego rodzaju pojemniki, w które można coś wkładać. Mogą być duże, np. wiklinowe kosze, mogą być małe, np. pudełeczka. Dobre są też kółka do nakładania na pręt, różnokształtne klocki. Do kąpieli warto przygotować okręciki, a do piaskownicy łopatkę i foremki.
Maluchy jeszcze nie potrafią bawić się same. Niektóre z nich wymagają cały czas obecności starszej osoby, innym wystarczy zabawę zainicjować, a po pewnym czasie powtórnie zainteresować dziecko rozpoczętą czynnością.
Bardzo ważne jest czytanie książeczek.
W pierwszym roku życia dziecko może być oburęczne, może też wykazywać prawo- bądź leworęczność. Leworęczność nie jest wadą, problemy pojawiają się przy próbach zmuszania do praworęczności.
Zabawa wodą lub piaskiem jest bardzo korzystna zarówno dla rozwoju manualnego, jak i umysłowego.
Zabawy paluszkowe, np. "warzyła sroczka" rozwijają wyobraźnię, rozumienie mowy i mimiki, uczą znaczenia porozumiewania się za pomocą języka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz