ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

szczepienia

1-miesiąc
1-2 doba - zatem jeszcze w szpitalu - szczepienie przeciw gruźlicy i przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby - WZW typu B - pierwsza dawka. W następnych dniach badanie przesiewowe w kierunku chorób: fenyloketonurii i niedoczynności tarczycy. W razie wykrycia tych chorób u dziecka, matka zostanie powiadomiona.
2-miesiąc
Maluch zostanie zaszczepiony przeciw błonicy, krztuścowi i tężcowi (DTP) - dawka pierwsza oraz przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW typu B) - dawka druga. Jeśli w miejscu szczepienia pojawi się zaczerwienienie, obrzęk, trzeba przykładać kompresy z 3% roztworu sody (pół łyżeczki na 100 ml wody). Gdyby dziecko zagorączkowało, zastosujemy paracetamol. Opisane odczyny występują bardzo rzadko.
W 6 tygodniu po urodzeniu na skutek wcześniejszego szczepienia przeciw gruźlicy pojawia się na ramieniu zaczerwieniona grudka, która przekształca się w pęcherzyk, a w końcu wydobywa się z niego ropna wydzielina. Jest to prawidłowy odczyn poszczepienny. Wkrótce wszystko się zagoi.
3-miesiąc / 4-miesiąc
Na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca - czyli po upływie 6 tygodni od ostatniego szczepienia - odwiedzamy poradnię w celu pokazania niemowlęcia lekarzowi oraz dokonania szczepień. Tym razem będzie to błonica, tężec i krztusiec (DTP) - dawka druga, poliomyelitis (IPV) - dawka pierwsza.
5-miesiąc
Po 6 tygodniach od poprzedniego szczepienia znów odwiedzamy poradnię, pytamy w czasie wizyty o wszystko, co nas niepokoi. Maluch zostaje zaszczepiony przeciwko błonicy, krzuścowi, tężcowi (DTP) - dawka trzecia, poliomyelitis (OPV) - dawka druga.
6-miesiąc / 7-miesiąc
Na przełomie szóstego i siódmego miesiąca życia po raz kolejny odwiedzamy poradnię. Przygotujmy się do wizyty u lekarza, zapisując na karteczce pytania i wątpliwości. Po wizycie pielęgniarka zaszczepi malucha, tym razem przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW typu B) - dawka trzecia i poliomyelitis (OPV) - dawka trzecia. Teraz przez prawie pół roku nie będzie szczepień.
12-miesiąc
Poza omówionymi obowiązkowymi szczepieniami zaleca się uodpornienie 12-miesięcznego malucha przeciw zakażeniom wywołanym przez Haemopholus Influenzae typ B (HIB), a jeśli dziecko przebywa na terenach znanych z występowania kleszczowego zapalenia mózgu - przeciw tej chorobie.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz