ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

kąpiel noworodka

Wy też będziecie mieli swój patent na kąpiel dziecka. Żeby jednak go znaleźć, potrzeba zwykle trochę czasu, prób i… błędów. Postaramy się pomóc wam pokonać tę ścieżkę nieco szybciej.Cieplutka woda, zapach mydełka i chlapanie, ile dusza zapragnie! A do tego jeszcze mama czy tata na wyciągnięcie reki… Mycie może być wielką frajdą dla malucha. Wypróbujcie nasze rady!
3 dobre rady
Ani się obejrzycie, a będziecie ekspertami w kąpieli niemowląt. Nie zapominajcie jednak o podstawowych sprawach:
  1. Najwygodniej myć dziecko w łazience, ponieważ ciepła woda i kosmetyki są pod ręką. Jeśli jednak trudno wam wygospodarować tam miejsce, możecie rozważyć kupno stojaka pod wanienkę i myć malucha w pokoju.
  2. Kąpiel zaczynajcie od zanurzenia stópek dziecka, bo są najbardziej wrażliwe na temperaturę wody. Jeśli będzie zbyt ciepła, szybciutko wyjmijcie malucha i dolejcie zimnej.
  3. Myjcie smyka namydloną dłonią. Nie używajcie żadnych myjek ani gąbek, bo są siedliskiem bakterii i mogą spowodować u dziecka infekcję układu moczowego.
Pamiętajcie! Noworodka ani małego niemowlęcia nie trzeba myć w wannie codziennie. Wystarczy kąpiel co 2–3 dni.
Wanienka
Dla noworodka najlepsza jest mała wanienka (ok. 35 l) albo specjalny kubełek do kąpieli, bo w czymś takim czuje się bezpiecznie i przytulnie (prawie jak w brzuchu mamy). Dla was to też wygodne rozwiązanie, bo wystarczy nalać niewiele wody (a to oznacza mniejszy ciężar do dźwigania), żeby maluszek był wystarczająco zanurzony. Dla kilkumiesięcznego malucha trzeba kupić już większą wanienkę, która wystarczy mu na dłużej.
Woda
Powinna mieć ok. 37°C. Najłatwiej sprawdzić to specjalnym termometrem (do kupienia w aptece lub sklepie z artykułami dla dzieci, cena: 7–20 zł). Możecie również zdecydować się na wanienkę z wbudowanym termometrem (w sklepie z art. dla dzieci, cena: 100–200 zł). Tradycyjnym sposobem jest sprawdzanie wody łokciem.
Podłoże
Aby uniknąć poślizgnięcia się dziecka w wanience, połóżcie na dno zwykłą pieluszkę tetrową, matę antypoślizgową lub leżaczek kąpielowy, który ma wygodny anatomiczny kształt i dzięki przyssawkom zapewnia stabilność.
Przewijak
Ten prosty sprzęt może się wam przydać zwłaszcza na początku. Gdy dziecko jest maleńkie z łatwością mieści się na blacie przewijaka i ani mu w głowie wiercenie się i przewracanie na boki. Na przewijaku zmieści się to, co trzeba mieć pod ręką po wyjęciu maleństwa z kąpieli: kosmetyki pielęgnacyjne, pieluszki, świeże ubranko, patyczki do uszu itp.
Zabawki
Ryba, co sama pływa, gumowa kaczuszka (a nawet cała ich gromadka!), nadmuchiwane książeczki, kwiaty, które rozkwitają w wodzie… Takie cuda uprzyjemnią pobyt w wannie i odwrócą uwagę np. podczas mycia główki.
Ręcznik
Powinien być dość duży i miękki. Najlepiej, jeśli będzie to ręcznik-rożek z kapturkiem, który ochroni małą główkę przed wychłodzeniem. Do osuszenia fałdek skóry i uszu przyda się flanelowa pieluszka – świetnie wchłania wilgoć.
Kosmetyki
Stosujcie tylko te, które są przeznaczone dla niemowląt. Zawierają substancje nawilżające, lekko natłuszczające i chroniące przed podrażnieniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz