ciąża i wychowanie dzieci

ciąża i wychowanie dzieci

kąpiel noworodka


Wbrew pozorom umycie głowy niemowlęciu nie jest szczególnie trudne. Niemowlęta znoszą je znacznie lepiej niż kilkulatki. Przyda się odpowiedni szampon, najlepiej taki, który nie szczypie w oczy, i pomysłowe akcesoria.



Włosy i głowę dziecka wystarczy myć raz na dwa, trzy dni. Codzienne mycie nie jest ani konieczne, ani wskazane, chyba że maluch mocno się spoci lub ubrudzi pokarmem. Dopóki łebek dziecka pokrywa zaledwie miękki puch, nie trzeba go czesać. Można jednak potraktować delikatne szczotkowanie główki miękką szczoteczką z włosia jak przyjemny masaż i zabawę.

CO DO MYCIA?

Jeśli niemowlę nie ma obfitej czupryny, główkę można myć mydłem dla dzieci przeznaczonym do ciała i do włosów. Można też używać emolientów, czyli płynów dodawanych do wody, które nie tylko myją, ale też tworzą na powierzchni skóry cienką powłokę chroniącą przed utratą wilgoci i tłuszczu. Poza tym doskonale nawilżają. Plusem jest to, że nie trzeba ich spłukiwać.

Gdy fryzura nabierze gęstości, sięgnijcie po szampon dla niemowląt (większość można stosować od pierwszego miesiąca życia). Dla dzieci ze szczególnie wrażliwą skórą, skłonnościami do alergii lub z atopowym zapaleniem skóry przeznaczone są specjalne preparaty do mycia włosów z emolientami - można je zwykle kupić w aptece.

Niezależnie od tego, czy skóra malucha wymaga specjalnej pielęgnacji, najlepiej kupuj kosmetyki, które nie zawierają dodatkowych substancji zapachowych i barwiących (nie powinny się mocno pienić ani intensywnie pachnieć).

Dla komfortu dziecka ważne jest, żeby szampon nie szczypał w oczy - niestety, to można sprawdzić wyłącznie metodą prób i błędów, ponieważ deklaracje producentów zamieszczane na opakowaniach nie zawsze sprawdzają się w praktyce.

JAK TO ZROBIĆ?

Najlepiej myć główkę dziecka na początku kąpieli. Wkładając malucha do wanienki, ułóż jego głowę w zgięciu swego łokcia lub nadgarstka. Drugą ręką wetrzyj we włosy kilka kropel szamponu i spłucz delikatnie dłonią. Jeśli nie czujesz się pewnie, podtrzymując malucha w kąpieli, i boisz się, że dziecko może się wyślizgnąć, skorzystaj z leżaczka, fotelika kąpielowego albo wyprofilowanej wanienki. Cały czas jednak asekuruj dziecko.

Starszym niemowlętom, które kąpią się na siedząco, może przeszkadzać woda wpadająca do oczu w czasie spłukiwania główki. Unikniemy tego, używając specjalnego kubka do spłukiwania włosów lub ronda kąpielowego. Obawy dziecka zmniejszą się także, jeśli uda wam się z mycia główki zrobić dobrą zabawę. Możesz wykorzystać zabawki, które skłonią malucha do odpowiedniego przechylania główki, tak żeby woda nie dostała się do oczu, albo (np. wykorzystując proste piosenki i wierszyki) przyzwyczaić go, że woda na twarzy może być... przyczyną radości.

Dla świeżo wykąpanego malucha z mokrą głową przyda się ponczo kąpielowe, ręcznik lub mały szlafrok z kapturem, żeby od razu można było osuszyć włosy dziecka. Noworodkowi można też na krótką chwilę po kąpieli założyć bawełnianą czapeczkę. Meszek na głowie wyschnie sam - nie trzeba używać suszarki.

Skóra specjalnej troski

• Ciemieniucha to żółta skorupka tworząca się na owłosionej skórze głowy. Może mieć postać niewielkich wykwitów lub pokrywać niemal całą głowę.

Wynika z zaburzenia pracy gruczołów łojowych odpowiedzialnych za natłuszczenie skóry. Wydzielają one zbyt dużo łoju, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem. W efekcie skóra na głowie rogowacieje i łuszczy się. To dolegliwość dość częsta u niemowląt i niegroźna. Nie usuwaj łusek palcami ani nie zdrapuj ich, bo możesz w ten sposób uszkodzić i tak już podrażnioną skórę. Jeżeli jest ich niewiele, codziennie myj dziecku głowę i często czesz szczotką z miękkim włosiem. Jeśli łuski tworzą twardą skorupę, nasmaruj głowę oliwką i włóż maluchowi bawełnianą czapeczkę. Po kilku godzinach umyj głowę i wyczesz łuski. Jeśli trzeba, powtórz tę "operację" kilka razy. Możesz też stosować specjalne preparaty na ciemieniuchę dostępne w aptece bez recepty. Dolegliwość ta mija zwykle około trzeciego miesiąca życia. Skonsultuj się z pediatrą, jeśli łuski występują nie tylko na głowie, skóra w zmienionych miejscach jest mocno zaczerwieniona albo dziecko ma objawy alergii.

1. Xérial krem na ciemieniuchę SVR. Cena 39 zł

2. Krem na ciemieniuchę AA Ja & Mama. Cena 20 zł

3. Olejuszka - olejek na ciemieniuszkę Skarb Matki. Cena 29 zł

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz